Tomasz Telega
urodzony 07.12.1940 r. Rzężawy
Wykształcenie i zawód: wyższe, mgr inż geodeta Politechnika Warszawska – 1963 r., upr. zawodowe w zakresie geodezji i kartografii nr 329, rzeczoznawca majątkowy — upr. zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości nr 26.
Członek Stowarzyszenia Geodetów Polskich od 1966r., w latach 1982-89 przewodniczący oddziału łódzkiego SGP, w latach 1998-2001 wiceprezes Zarządu Głównego SGP, w latach 1982-2003 członek Rady Wojewódzkiej NOT w Łodzi Członek Polskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców Wyceny Nieruchomości (PSRWN) od 1993r., w latach 1993-2001 prezes Oddziału Regionalnego tego stowarzyszenia w Łodzi, ponad 10-letni wiceprezydent Polskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców Wyceny Nieruchomości, w latach 1998-2001 wiceprezydent Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych. Wieloletni członek Rady Krajowej Federacji.
Członek Komisji Standardów Zawodowych w zakresie wyceny nieruchomości przy Federacji Rzeczoznawców Majątkowych oraz przewodniczący komisji problemowych przy Federacji a także wieloletni członek Komisji przy Federacji z ramienia PSRWN. Współautor wielu norm zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii a także niektórych projektów przepisów w dziedzinie gospodarki nieruchomościami.
Członek Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej przy Ministerstwie budownictwa i gospodarki (różne nazwy) obecnie Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, w zakresie nadawania uprawnień zawodowych dla rzeczoznawców majątkowych od 1992r. do 2020r. Członek Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej ds. uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii w latach 1984 1991. Członek Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej oraz wieloletni członek Zespołu Opiniodawczo — Doradczego przy Głównym Geodecie Kraju w latach dziewięćdziesiątych.
Wieloletni wykładowca na studiach podyplomowych w zakresie wyceny nieruchomości na : Uniwersytecie Łódzkim, Uniwersytecie Warmińsko — Mazurskim, Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, Politechnice Krakowskiej, Politechnice Koszalińskiej i innych wyższych uczelniach.
Organizator (1992 — 2001), oraz wykładowca (1992 — 2017) na kursach i seminariach z dziedziny wyceny nieruchomości i geodezji.
Autor artykułów z dziedziny geodezji i szacowania nieruchomości, w wydawnictwach :Rzeczoznawca Majątkowy, Wycena, Geodeta, Doradca Majątkowy, Nieruchomości – C.H. BECK, a także współautor wytycznych Powszechnej Taksacji Nieruchomości, zleconych przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii.
Współautor czterech wydawnictw książkowych z zakresu gospodarki nieruchomościami (wydawca Wolters Kluwer) . Biegły Sądu Okręgowego w Łodzi od 1998 do 2018r.
Działalność zawodową rozpocząłem od pracy w Technikum Geodezyjnym w Łodzi (w latach 1963 — 1969) w charakterze nauczyciela, w latach 1970 – 1978 pracowałem w Biurze Projektowania i Realizacji Inwestycji „Chemitex” w Łodzi w charakterze starszego projektanta, zajmując się przygotowaniem dokumentacji związanej z planami zagospodarowania terenów inwestycji i koordynacją projektów, w latach 1979 — 1982 pracowałem w Okręgowym Przedsiębiorstwie Geodezyjnym w Łodzi w charakterze kierownika działu robót geodezyjnych (osnowa geodezyjna, obsługa inwestycji związanych z budową Elektrowni Bełchatów i kopalni węgla brunatnego). W latach 1982 — 1986 dyrektor Miejskiego
Zarządu Gospodarki Terenami w Łodzi . W latach 90 — tych do 2017r. prowadziłem własną firmę Biuro Geodezyjno Prawne i Szacowania Nieruchomości GRUNT EKSPERT w Łodzi, zajmujące się kompleksowym przygotowaniem dokumentacji geodezyjno prawnej, regulacją stanów prawnych nieruchomości, wyceną nieruchomości, wyceną maszyn i urządzeń oraz innych usług z zakresu geodezji i gospodarki nieruchomościami.
Wyróżniony za działalność społeczną między innymi złotymi odznakami NOT, SGP, PSRWN,PFSRM a także najwyższym odznaczeniem Federacji medalem AMICUS De REBUS PERITORUM POLONORUM, za zasługi w dziedzinie geodezji i kartografii oraz gospodarki nieruchomościami i innymi odznaczeniami resortowymi. Za zasługi na rzecz Miasta Łodzi odznaczony Odznaką Honorową Miasta Łodzi. Odznaczony złotym krzyżem zasługi.
Posiadane odznaczenia:
-
- Państwowe:
-
- Złoty Krzyż Zasługi (Uchwała Rady Państwa ) 1985 r.
- odznaka Honorowa za zasługi dla oświaty -MEN 1998 r.
- Odznaka Honorowa za zasługi dla budownictwa 2011 r.
-
- Stowarzyszeniowe:
-
- Diamentowa Odznaka NOT Warszawa 2012 r.
- Złota Odznaka SNT
- Medal AMICUS DE REBUS PERITORUM POLONORUM od Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych 2014 r.
- Diamentowa Odznaka Honorowa NOT
- Złota Odznaka Honorowa NOT 1984 r.
- Złota Odznaka Honorowa Stowarzyszenia Geodetów Polskich 1982 r.
- Zasłużony Senior SGP 2017 r.
-
- inne:
-
- Honorowa Odznaka Miasta Łodzi 1980 r.
- Odznaka za zasługi w dziedzinie Geodezji i Kartografii 1978 r.
- Złota odznaka: zasłużony dla Polskiej Federacji Rzeczoznawców Majątkowych 2001 r.
- wpis do Księgi zasłużonych Techników ŁRF SNT-NOT 2022 r.
-
- Państwowe: