9 czerwca 2022r. w trakcie posiedzenia Łódzkiej Rady Federacji SNT- NOT mgr inż. Janusz Moos – Dyrektor Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, na wniosek Rady, został wyróżniony Honorową Złotą Odznaką Naczelnej Organizacji Technicznej.

 

Poniżej przedstawiamy niezwykłą sylwetkę Odznaczonego.

Pan Janusz Moos urodził się 10 lipca 1939 roku we Lwowie.

W 1966 r. skończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Łódzkiej, otrzymując tytuł mgr inż. W tym samym roku podjął pracę nauczyciela przedmiotów teoretycznych, w Technikum Energetycznym nr 1 w Łodzi. Już w tamtych czasach promował automatykę wśród swoich uczniów.

Po sześciu latach, jako młody nauczyciel został Kierownikiem Policealnego Studium Technicznego. Zaledwie rok później w 1973 roku Pan inż. Moos objął funkcję wizytatora metodyka d/s kształcenia zawodowego w Łódzkim Kuratorium Oświaty i Wychowania.

To właśnie w 1973 roku rozpoczął, trwającą nieprzerwanie do dziś, 49 letnia pracę na rzecz wspierania i doskonalenia nauczycieli, wspierania szkół, oraz na rzecz powstania całych systemów kształcenia zawodowego.

Zaangażowanie i uzyskiwane efekty pracy po trzech latach zostały docenione, a w ich efekcie Pan Moos został Kierownikiem Zespołu Wizytatorów Przedmiotów Zawodowych. Po roku 1981 było to stanowisko kierownika Zakładu Przedmiotów Zawodowych.

W 1989 roku powstały Wojewódzkie Ośrodki Metodyczne, które szybko zostały przekształcone w Wojewódzkie Ośrodki Doskonalenia Nauczycieli. W tym czasie inż. Moos został wicedyrektorem takiego ośrodka. W 1992 roku nastąpiła kolejna zmiana nazwy placówki, która od 1 września przyjęła, obowiązującą do dziś nazwę Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi.

Rok 1996 był w dorobku zawodowym inż. Moosa przełomowy – zrodził się wtedy pomysł, aby kierować zupełnie nową placówką, która powstała z pasji tworzenia nowatorskich projektów nieznanych wcześniej w Polsce. W dniu 1 września 1996 roku utworzono Wojewódzkie Centrum Kształcenia Praktycznego Nauczycieli, które po kolejnych zmianach nazwy ostatecznie w 2001 nosi nazwę Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. Janusz Moos stoi na jego czele nieprzerwanie od 26 lat.

Należy zwrócić uwagę na ogromne osiągnięcia i nieustającą aktywność Dyrektora Janusza Moosa w jednostkach organizacyjnych NOT. Inżynier Moos, współpracuje ze stowarzyszeniami zrzeszonymi w federacji NOT, od kilkudziesięciu lat:

–  W latach 1975 -2010 przez cztery kadencje był członkiem zarządu, a przez dwie kadencje członkiem prezydium WKTiR. W tym czasie kreował działalność szkolnych klubów techniki i racjonalizacji we wszystkich szkołach zawodowych województwa łódzkiego oraz prowadził aktywną działalność w ruchu racjonalizatorskim jako członek prezydium zarządu Wojewódzkiego Klubu Techniki i Racjonalizacji. Działalność w zakresie edukacji technicznej i wynalazczości promował w skali kraju będąc członkiem prezydium Krajowej Rady Postępu Pedagogicznego i przewodniczącym Komisji Wynalazczości i Techniki tej Rady.

  • W latach1988 -2000 był członkiem Stowarzyszenia Elektryków Polskich
  • Pan Janusz Moos przez wiele lat był aktywnym członkiem Łódzkiego Komitetu Okręgowego Olimpiady Wiedzy Technicznej, a od dwóch kadencji jest jego wiceprzewodniczącym. Z ogromnym zaangażowaniem, dwukrotnie brał udział w organizacji zawodów centralnych Olimpiady Wiedzy Technicznej w Łodzi. Do dnia dzisiejszego również czuwa nad pracami swoich pracowników w Łódzkim Komitecie Okręgowym OWT.
  • Dyrektor Moos był promotorem współpracy Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego z FSNT NOT nad powstaniem innowacyjnego programu kształcenia technicznego w gimnazjach „Innowacyjna Technika”, współfinansowanego przez UE i zrealizowanego, w pięciu województwach, przez FSNT NOT w latach 2012-2014. Od lat promuje również Konkurs Młodego Innowatora, organizowany przez Federację, na terenie wszystkich szkół województwa łódzkiego.
  • Z inicjatywy Dyrektora Janusza Moosa, realizując misję kształcenia technicznego młodzieży, członkowie stowarzyszeń SEP, SIMP, WKTiR, SPWiR oraz SITPMB uczestniczą w kształceniu młodych ludzi w Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego.
  • Dyrektor Janusz Moos kreuje liczne konkursy umiejętnościowe z zakresu edukacji technicznej, min. „Najlepszy pomysł racjonalizatorski”, „Najlepsza praca modelowo-konstrukcyjna”, „Festiwal Twórczości Technicznej” oraz liczne konkursy informatyczne i innowacyjne, np. Talent Uczniowski (łącznie ok. 70 konkursów umiejętnościowych).
  • Janusz Moos jest organizatorem Podsumowań Ruchu Innowacyjnego w Edukacji, podczas których między innymi Federacja Stowarzyszeń Naukowo Technicznych NOT i Stowarzyszenie Elektryków Polskich uhonorowani zostali tytułami ,,Organizacja Innowacyjna” i ,,Partner Przyjazny Edukacji”.
  • FSNT NOT współpracuje z Januszem Moosem w kapitule kolejnych edycjach Konkursu Prezydenta Miasta Łodzi pod nazwą „Łódzkie Łabędzie”, w którym promowani są przedsiębiorcy biorący czynny udział w praktycznym kształceniu młodzieży. Pan Moos Jest niezrównanym twórcą i wychowawcą młodych kadr uczniowskich. Rozbudza w nich zainteresowanie techniką, co procentuje później w wyborze politechnicznej drogi życiowej i poszerza szeregi członków organizacji technicznych.

Wśród wielu działalności Dyrektora Janusza Moosa na uwagę zasługują także inne formy Jego działalności:

  • Zorganizował pierwszą w kraju Pracownię Edukacji Przedzawodowej w Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, która prowadzi procesy edukacji technicznej dla uczniów wszystkich szkół podstawowych, wcześniej również gimnazjów w Łodzi. W tej Pracowni zorganizowane zostały stanowiska techniczno-dydaktyczne umożliwiające kształtowanie umiejętności technicznych poprzez realizację projektów wyzwalających aktywność manualną – motoryczną.
  • Zorganizował pierwszy w kraju Ośrodek Doradztwa Zawodowego, który prowadzi działalność z zakresu edukacji ogólnotechnicznej, technicznej i prozawodowej. Ośrodek Doradztwa Zawodowego prowadzi badania predyspozycji zawodowych uczniów szkół podstawowych i liceów ogólnokształcących (wcześniej również gimnazjów) z wykorzystaniem nowoczesnego instrumentarium.
  • Prowadził autorski unikatowy w skali kraju projekt „Kształtowanie postaw twórczych – wynalazczych uczniów”. W ramach tego projektu ponad 3 tys. uczniów otrzymało świadectwa racjonalizatorskie i certyfikaty potwierdzające ukształtowane umiejętności techniczne.
  • W ramach projektów zorganizował kilkadziesiąt publicznych obron projektów racjonalizatorskich i podsumowań prowadzonego Ruchu Racjonalizatorskiego i Edukacji Technicznej.

  • Był promotorem nadania Szkole Zawodowej w Pabianicach imienia prof. Janusza Groszkowskiego.

  • Wygłosił ok. 150 referatów i opublikował ponad 300 materiałów na temat edukacji zawodowej oraz edukacji przedzawodowej – edukacji technicznej i edukacji pro-zawodowej. Referaty wygłaszał na konferencjach krajowych, międzynarodowych i wojewódzkich.
  • Przez 10 lat był redaktorem naczelnym czasopisma MEN „Szkoła Zawodowa”, w której prowadził działy dotyczące nowych rozwiązań technicznych: „Pomysł do upowszechnienia”, „Modelowanie kształcenia technicznego”, „Kronikę edukacji technicznej” i „Innowacje pedagogiczne”.
  • Zorganizował w Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego Ośrodek Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Regionalny Ośrodek Edukacji Mechatronicznej, Pracownię Obrabiarek Sterowanych Numerycznie CNC, Pracownię Robotyki, Pracownię Mechatroniki Pojazdowej, a ostatnio Centrum Edukacyjne firmy Haas i doprowadził do utworzenia w tych pracowniach (ośrodkach) nowoczesnych stacji technicznych odwzorowujących najnowsze technologie już funkcjonujące jak i planowane do wprowadzenia w przemyśle. Szczególnie ważnym rozwiązaniem jest wykreowana tzw. Umowa Drezdeńska – umowa ŁCDNiKP z Izbą Przemysłowo-Handlową w Dreźnie, która ma upoważnienie Rządu Federalnego Niemiec do certyfikowania wysokiego poziomu umiejętności technicznych w zakresie użytkowania obrabiarek sterowanych numerycznie CNC.
  • Jest autorem koncepcji kształcenia ogólnozawodowego – technicznego w 12 profilach Liceum Technicznego, która zyskałą uznanie i została wdrożona w kilku tysiącach szkół w Polsce.
  • Był jednym z inicjatorów edukacji mechatronicznej w polskim systemie kształcenia oraz kreatorem kształcenia technicznego w profilu mechatronicznym liceum technicznego oraz w zawodach mechatronicznych prowadzonych w szkole policealnej na podbudowie liceum technicznego.
  • Był koordynatorem branżowym kształcenia modułowego (m.in. w zawodach włókienniczych, odzieżowych oraz chemicznych) oraz promotorem rozwoju kształcenia modułowego w polskim systemie edukacji zawodowej (koordynatorem prac nad przygotowaniem programów kształcenia modułowego dla wszystkich zawodów objętych klasyfikacją zawodów szkolnych).

Pan Janusz Moos to:

  • Kreator Akademii Młodych Twórców, która funkcjonuje od 25 lat w Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego i skupia uczniów szczególnie uzdolnionych technicznie i informatycznie, pracujących w zespołach „odkrywców” i „badaczy”. Prace Akademii Młodych Twórców zostały upowszechnione w kraju oraz były prezentowane w zagranicznych systemach edukacji.
  • Kreator Dziecięcej Akademii Młodych Twórców oraz Studium Aktywności Dzieci i Nauczycieli. W ramach tej inicjatywy dzieci pod kierunkiem nauczycieli-tutorów rozpoznają urządzenia techniczne i pracują w grupach badaczy procesów technicznych
  • Inicjator nowoczesnych rozwiązań w edukacji technicznej dotyczących tutoringu, coachingu w edukacji, kształcenia wielostronnego, edukacji pozaformalnej.
  • Członek zespołów opracowujących standardy kwalifikacji zawodowych dla zawodów szkolnych i zawodów pozaszkolnych.
  • Promotor procesów edukacji praktycznej – procesów kształtowania umiejętności manualnych,
  • Promotor twórczości technicznej Władysława Pszanowskiego i prof. Tadeusza Nowackiego.
  • Członek zespołu konsultacyjnego Polskiej Ramy Kwalifikacji. Promotor prac ŁCDNiKP nad implementacją PRK do praktyki edukacyjnej.

Dyrektor Janusz Moos poświęcił większość ze swojej nieprzerwanej i niestrudzonej 56 letniej pracy zawodowej na tworzenie, zajmowanie się, a czasami i walkę o szkolnictwo zawodowe nie tylko w Łodzi, ale także na terenie całego kraju. W uznaniu zasług na tym polu został odznaczony:

  • Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, 2004
  • Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, 1996
  • Srebrnym Krzyżem Zasługi, 1980
  • Odznaką i tytułem Prezesa Rady Ministrów „Zasłużony dla Wynalazczości i Racjonalizacji”, 1988
  • Srebrną Odznaką Honorową Zrzeszenia WKTiR, 1989
  • Złotą Odznaką Honorową SEP, 2009
  • Medalem XXV- lecia WKTiR za Zasługi dla Rozwoju Wynalazczości i Racjonalizacji Województwa Łódzkiego 1998
  • Medalem Zarządu Głównego SEP „Medal im. Prof. Jezierskiego”, 2019
  • Medalem Zarządu Głównego SEP „Medal im. Prof. Janusza Groszkowskiego” 2016
  • Medalem Zarządu Głównego SEP „Medal im. Prof. Mieczysława Pożaryskiego”, 2004
  • Tytułem „Promotor Rozwoju Edukacji Normalizacyjnej”
  • Odznaką za Zasługi dla Turnieju Młodych Mistrzów Techniki, 1988
  • Odznaką Zasłużony dla Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, 1979
  • Odznaką i tytułem „Racjonalizatora Produkcji”, 1984
  • Tytułem „Profesjonalny Menedżer Województwa Łódzkiego”
  • Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej (siedmiokrotnie w latach 1978 – 2001)
  • Honorową Odznaka Miasta Łodzi za Zasługi dla Województwa Łódzkiego, 1982
  • Odznaką za Zasługi dla Miasta Łodzi, 2005
  • Medalem Komisji Edukacji Narodowej, 1979
  • Odznaką „Za Zasługi dla Postępu Pedagogicznego”, 1989
  • Medalem Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN „Za zasługi dla rozwoju polskiej pedagogiki”, 2019
  • Odznaką „Przyjaciel Uniwersytetu Łódzkiego”, 2019
  • Złotą Odznaką ZNP, 1979
  • Odznaką Przyjaciel Dziecka, 1984
  • Tytułem Lider Jakości, 2019
  • a także dwukrotnie został laureatem Nagrody Miasta Łodzi.

Analizując sylwetkę Pana Dyrektora Janusza Moosa ma się wrażenie, że to osiągnięcia wielu osób, a nie jednego wielkiego duchem Człowieka, który zafascynowany nauczycielstwem z ogromną pasją inspiruje, zaraża, nieustannie poszukuje i wdraża nowości w edukacji. Ma przy tym niezwykłą umiejętność, a wręcz talent do przekonywania władz do swoich projektów. Jest przy tym niezwykle skromnym człowiekiem, który nigdy nie myślał o karierze zawodowej w Warszawie, pozostając wierny Łodzi i dziełu swojego życia jakim jest Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego.

Jego pracownicy mimo, stawianych im bardzo dużych wymagań darzą go ogromnym szacunkiem. W placówce Pana Dyrektora panuje ciepła i rodzinna wręcz atmosfera. Dar dostrzegania, każdej osoby zaangażowanej, ponad przeciętność, w sprawy oświaty zawodowej owocuje wyróżnieniami przyznawanymi każdego roku w czasie Podsumowania Ruchu Innowacyjnego w Edukacji. Wyróżnienia te są przyznawane najczęściej w  pięknej scenerii Pałacu Poznańskiego w Łodzi.

Życzymy Panu Dyrektorowi wiele zdrowia, wielu wspaniałych innowacyjnych inicjatyw, których realizacja być może, będzie kontynuowana nawet po przejściu na zasłużoną emeryturę. Wierzymy, że dokonania Pana Janusza Moosa na trwale zapiszą się w pamięci, nie tylko osób związanych zawodowo z polską edukacją, ale dużej rzeszy ludzi, którzy mają świadomość, że edukacja na najwyższym poziomie jest jedną z największych powinności wobec młodego pokolenia Polaków. Nie ma w naszym kraju chyba drugiej osoby, która przez 56 lat dba o ten poziom i wznosi go coraz wyżej, czasami staczając mniejsze lub większe bitwy.

Opracowała : Barbara Świetlik

 

 

Kontynuując przeglądanie witryny, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close