W dniu 15 grudnia 2023 roku w Sali Sejmu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach odbyła się niezwykle doniosła uroczystość:
Setny jubileusz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Województwa Śląskiego.
Wśród zaproszonych gości był m.in. były premier RP, prof. Jerzy Buzek, Janusz Steinhoff wiceprezes Rady Ministrów w rządzie Jerzego Buzka, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, Ewa Mańkiewicz-Cudny – polska fizyczka, redaktorka, dziennikarka, popularyzatorka wynalazczości – Prezes Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Marcin Krupa Prezydent Miasta Katowic, Piotr Wojtas Prezes Zarządu Śląskiej Rady NOT FSNT, prezydenci miasta, przedstawiciele stowarzyszeń będących członkami Federacji oraz firmy współpracujące z FSNT NOT w Katowicach.
Podczas wydarzenia wręczono odznaczenia i wyróżnienia zasłużonym członkom stowarzyszenia oraz medale okolicznościowe z okazji 100-lecia Stowarzyszenia Inzynierów i Techników Województwa Śląskiego. Wydarzenie rozpoczęło się od przemówienia profesora Jerzego Buzka, który zwrócił uwagę na rolę Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Województwa Śląskiego w procesie przejęcia i rozwoju przemysłu na terenie Śląska po zakończeniu I wojny światowej. Celem Stowarzyszenia było również wzbogacanie wiedzy technicznej jego członków i praca nad rozwojem województwa śląskiego i całej Polski. Profesor podkreślił ogromny wkład Stowarzyszenia na kształtowanie i budowę gospodarki, szczególnie w tym pierwszym okresie powojennym.
Rys historyczny związany z powołaniem i działalnością Stowarzyszenia uzupełnili w swoich wystąpieniach profesor Dariusz Rott z Uniwersytetu Śląskiego oraz Prezes Zarządu Śląskiej Rady FSNT NOT – Piotr Wojtas.
5 lutego 1922 r. odbyło się pierwsze Walne Zebranie Stowarzyszenia, na zebraniu 5 sierpnia 1922 r. przyjęto statut, w którym nastąpiła zmiana nazwy na Polskie Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Województwa Śląskiego.
2 września 1922 r. wybrano w miejsce Zarządu pierwszą Radę. W końcu 1933 r. Stowarzyszenie skupiało 25% inżynierów i techników polskich pracujących na Górnym Śląsku.
Stowarzyszenie przyczyniło się do powołania Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych i Śląskiego Instytutu Psychotechnicznego, zainicjowało również starania o uruchomienie na Śląsku politechniki. Ten zamiar udało się zrealizować dopiero po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku.
Naczelna Organizacja Techniczna w Katowicach została powołana 20.09.1947 r.
i jest kontynuatorką
Polskiego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Województwa Śląskiego.
Po zakończeniu części historycznej, Ewa Mańkiewicz-Cudny, Prezes Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT oraz Prezes Zarządu Śląskiej Rady FSNT NOT – Piotr Wojtas wręczyli zasłużonym członkom Stowarzyszenia odznaki honorowe NOT.
Członkowie Honorowego Komitetu Organizacyjnego otrzymali pamiątkowe medale okolicznościowe.
Gratulujemy jubileuszu i życzymy dalszych wielu lat owocnej pracy.