INFORMACJA NA TEMAT ZAKOŃCZONEGO PROJEKTU
„INNOWACYJNA TECHNIKA – PROGRAMY ZAJĘĆ TECHNICZNYCH DLA GIMNAZJÓW”
Naczelna Organizacja Techniczna Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych była realizatorem projektu „Innowacyjna technika – programy zajęć technicznych dla gimnazjów”. Projekt trwał od 19.11.2012 do 30.11.2014 i był realizowany pod nadzorem Ośrodka Rozwoju Edukacji. W ramach projektu zostały opracowane innowacyjne, modułowe programy nauczania o wysokim nasyceniu współczesną techniką, skupione wokół 5 osi tematycznych, z którymi uczniowie mają na co dzień do czynienia:
– Technika Domowa – zagadnienia: instrukcje, bezpieczeństwo użytkowania sprzętu technicznego, oszczędność prądu, ciepła i wody w domach i szkołach, ergonomia, projektowanie przestrzeni i wnętrz, wykonywanie/naprawa systemów użytkowych, kreatywność działań.
– Energia i Robotyka -zagadnienia: bezpieczeństwo i optymalizacja korzystania z energii, energie odnawialne, przetworniki energii, techniki sensorowe, elementy robotyki, kreatywność działań.
– Woda – zagadnienia: rysunek techniczny, projektowanie, konstruowanie, systemy wykorzystania wody w najbliższym otoczeniu – elementy, planowanie, , konserwacja, obieg wody, oczyszczanie, kreatywność działań.
– Konstrukcje – zagadnienia: rysunek techniczny, projektowanie, design, materiały
w otoczeniu, ergonomia, kreatywność działań
– Przepływ Informacji – zagadnienia: przesyłanie danych, budowa sieci, korzystanie
z informacji w sieci, e-learning, platformy edukacyjne, kreatywność działań.
Programy mają służyć rozumieniu współczesnej techniki przez rozwijanie podstawowych, praktycznych umiejętności projektowo-konstrukcyjnych oraz przy zastosowaniu interdyscyplinarnych technologii nauczania.
Realizacja programu jest oparta na innowacyjnych pomocach dydaktycznych pozwalających na szybkie i skuteczne kształtowanie samodzielnego myślenia uczniów i realizację własnych pomysłów o charakterze innowacyjnym.
Minimum 30% każdego programu wykorzystuje w nauczaniu technologie informatyczne
(do projektowania, symulacji i obliczeń, prezentacji, animacji, testowania projektów).
Programy zawierają treści aktualne z punktu widzenia postępu technicznego i znajdujące zastosowanie w praktyce (w otoczeniu ucznia). Są podzielone na dwa główne moduły, a te z kolei na mniejsze, kilkugodzinne bloki lekcyjne. W ten sposób uzyskano możliwość wymiany treści pomiędzy programami (multiplikacji programów).
Programy zajęć technicznych były prowadzone w 20 gimnazjach w kraju w roku szkolnym 2013/2014. Do projektu przystąpiły gimnazja zlokalizowane w województwach: mazowieckim (rejon Warszawy i Radomia), podlaskim, łódzkim i śląskim. W lekcjach wzięło udział 518 uczniów.
W ramach zajęć uczniowie realizowali wiele projektów. Często wymagało to pracy zespołowej, a więc dobrej samoorganizacji uczniów i kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów. Wszyscy nauczyciele uczestniczący w projekcie określali zainteresowanie uczniów jako bardzo wysokie: uczniowie chętnie brali udział
w zajęciach, dyskutowali, z należytą uwagą i starannością pracowali na lekcjach, a szczególnie gdy prowadziły one do konkretnych, praktycznych efektów.
Wprowadzenie w ramach programu praktycznych zajęć o charakterze warsztatowo-laboratoryjnym umożliwiło rozwijanie zdolności wykorzystania umiejętności nabytych w trakcie zajęć z zakresu nauk technicznych, matematycznych, przyrodniczych
oraz przedsiębiorczości.
Jesteśmy przekonani, że wzbogacona oferta zajęć technicznych wzmocni racjonalność decyzji, które młodzież musi podjąć w sprawie dalszego kształcenia i orientacji zawodowej. Wpłynie też na wzrost zainteresowania dalszym kształceniem w kierunku technicznym.
Innowacyjne programy powstałe w ramach projektu powinny być rozpowszechnione wśród gimnazjów w Polsce. Służą one nie tylko przygotowaniu gimnazjalistów do umiejętnego korzystania z wiedzy technicznej, ale również do tworzenia na jej bazie nowych rozwiązań, co jest podstawą budowania innowacyjnego społeczeństwa.
Zespół Projektu
Dane kontaktowe:
Naczelna Organizacja Techniczna
Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych
ul. Czackiego 3/5, 00-043 Warszawa
Telefon: 22 336 12 70
Anna Kowalska